**NY TUR** Selvguidet vandreferie i Slovenien
Søen Bled med sin ikoniske kirke-ø
Triglav Nationalpark med UNESCO verdensnaturarv
Den vilde Soča -dal med den turkise flod
Betagende alpine landskaber
Vilde kløfter, klippepools og vandfald
Bagagetransport fra hotel til hotel
Julianske eller Juliske Alper?
Hedder det nu De Juliske Alper eller De Julianske Alper? På engelsk hedder de Julian Alps, men vi går med den danske version: Juliske Alper, opkaldt efter Julius Cæsar.
De Juliske Alper i Slovenien tæt på Østrig og Italien byder sammen med den vilde Soca-dal på et eventyrligt landskab og en unik naturoplevelse.
Triglav Nationalpark
I hjertet af De Juliske Alper ligger Triglav Nationalpark, hvor majestætiske bjerge, tæt skov og krystalklare søer danner rammen om en spektakulær vandreferie. Triglav Nationalpark er kort sagt et paradis for naturelskere. Nationalparken er opkaldt efter Sloveniens højeste bjerg Triglav på 2.864 meters højde. Du bevæger dig på din vandreferie hele vejen rundt om bjerget og med udsigt til utallige andre bjergtoppe på over 2.000 meters højde.
Turstart
Turen starter i ca. 500 meters højde i byen Bled med den ikoniske gletsjersø med samme navn. Midt i søen ligger en ø med sin ikoniske kirke. Måske det mest fotograferede motiv i Slovenien.
Fra Bled går turen til vintersportsstedet Kranjska Gora, hvor vandringen starter forbi den maleriske sø Jasna.
Allerede på første vandredag kan du glæde dig til spektakulære bjergpanoramaer, når du når op i Sloveniens højeste bjergpas Vršič.
Ved Trenta udspringer floden Soča med krystalklart vand. Floden er kendt for sin turkise farve og måske den flotteste flod i Europa. Du krydser floden ad adskillige hængebroer. Undervejs er der mulighed for at svale dig i det kølige vand på en varm sommerdag.
Efter den lille by Bovec passerer du imponerende vandfald. Det lille vandfald Virje ligger skjult i den frodige vegetation og er som taget ud af en eventyrfilm. Senere oplever du Boka, Sloveniens højeste og mest kraftfulde vandfald, der tordner ud over klippekanten.
Halvvejs
Halvvejs på turen kan du glæde dig til en flot togtur gennem de smukke dale og over Sloveniens længste togbro, inden vandringen fortsætter fra Bohinjska Bistrica.
Bohinj byder på en malerisk dal med grønne marker, små landbrug og den smukke sø omkranset af høje bjerge.
De sidste to dage skal du først højt op i bjergene til Pokljuka plateauet og så ned igen. Oppe på plateauet kan du nyde de tætte granskove og åbne grønne sætere, hvor bjerghytter slår dørene op og byder på lokale delikatesser. Du overnatter på et hotel her i den friske bjergluft i 1.300 meters højde.
Er du super sej er der den sidste vandredag mulighed for at bestige bjerget Visevnik på 2.050 meter og nyde udsigten over Triglav massivet, bjergkæden Karawanken og de omkringliggende alpetinder og bagefter tage bussen ned til Bled. Vælger du vandreturen ned til Bled vil du nu heller ikke blive skuffet, da du undervejs passerer gennem den imponerende kløft Pokljuka.
Turen slutter i Bled, hvor du startede.
Kort sagt
Denne vandreferie er en perfekt kombination af naturskønne oplevelser og udfordrende vandreture, der kræver god udholdenhed og grundkondition.
Glæd dig til en vandreferie i alpine landskaber.
Det praktiske
Det er forholdsvist nemt at komme frem i egen bil.
Vi har sørget for overnatninger, transfers, bagagetransport og udførlige rutebeskrivelser og kort, så du nemt finder vej på egen hånd.
Din roadbook er digital, med mindre du laver et aktivt valg og tilkøber en trykt roadbook, som udleveres ved ankomst på første hotel.
Dag 1. Ankomst til Bled
Individuel ankomst og check-in på hotellet i Bled. Gå på opdagelse i den lille by ved bredden af gletsjersøen og den berømte ø midt i søen. Dette er et af de mest populære fotomotiver i Slovenien.
Dag 2. Bled - Kranjska Gora - Trenta
Din vandreferie starter med en transfer fra Bled til Kranjska Gora. Her starter du ved den maleriske Jasna-sø, hvis klare vand spejler de omkringliggende bjerge. Derfra stiger du op til Vršič-passet, det højeste bjergpas i Slovenien, hvor du vil blive mødt af betagende bjergpanoramaer. På nedstigningen til Trenta kan du udforske Sočas udspring, hvor flodens krystalklare vand begynder og strømmer ud i den turkise Soča. Det er en uforglemmelig vandretur gennem et af Sloveniens mest fantastiske landskaber.
Vandring: ca. 7 timer, 20 km, 850 m op, 1050 m ned
Dag 3. Trenta - Bovec
På den såkaldte Dronningeetape i Soča-dalen krydser du adskillige hængebroer, hvorfra du har spektakulære udsigter over den glitrende flod. Undervejs vil du støde på de imponerende klippepools Soča Gorges. På varme sommerdage kan du dyppe din svedige vandrekrop i det kølige vand. Bovec, destinationen for din vandretur, er et velkendt centrum for friluftsentusiaster.
Vandring: ca. 5 – 6 timer, 20 km, 200 m op, 350 m ned.
Dag 4. Bovec - Kobarid
Vandredagen står i vandfaldenes tegn. Først møder du det mystiske Virje-vandfald, der ligger skjult midt i den frodige vegetation. Bagefter kommer du til det mægtige Boka-vandfald, et af Sloveniens højeste og mest kraftfulde vandfald. Vandet nærmest tordner ned i dybet. Du fortsætter gennem tætte skove og langs Soča-floden og passerer adskillige maleriske badesteder og imponerende naturscenerier. Til sidst når du frem til den charmerende by Kobarid.
Vandring: ca. 6,5 timer, 22 km, 350 m op, 500 m ned
Dag 5. Kobarid - Lake Bohinj
I dag er en nem vandredag. Om morgenen vil en transfer bringe dig fra Kobarid til Most na Soči togstation. Her stiger du på toget. Læn dig tilbage og nyd en naturskøn togtur gennem de smukke dale i de juliske alper og over Sloveniens længste jernbanebro. Fra Bohinjska Bistrica fortsætter vandreturen gennem den maleriske Bohinj-dal med marker, enge og traditionelle slovenske gårde. Vandredagen slutter ved den charmerende Bohinj-sø. Man kan ikke andet end beundre bjergene bag søen. Gå ikke glip af den dejlige kirke ved søbredden.
Vandring: ca. 3,5 timer, 12 km, 200 m op, 200 m ned
Dag 6. Lake Bohinj - Pokljuka plateau
I dag skal du op i højderne igen. Fra bredden af Bohinj-søen stiger du op til Pokljuka-plateauet. Det store område er kendt for sine granskove, sætere og skiskydningsarena. Stien fører dig gennem charmerende små landsbyer og tætte skove. Undervejs har du udsigt over Bohinj-dalen og de omkringliggende bjerge. Langs vandreruten inviterer traditionelle sæterhytter dig til at hvile og nyde lokale delikatesser. Når du når toppen efter 900 meters opstigning, vil du tilbringe natten på et dejligt hotel midt i naturen. Nyd den forfriskende, klare bjergluft heroppe.
Vandring: ca. 7 timer, 21 km, 900 m op, 100 m ned
Dag 7. Pokljuka plateau - Bled
Fra plateauet med dets vidtstrakte sætere vil du vandre ned ad forskellige stier til den imponerende kløft Pokljuka Gorge. Efter nedstigningen kommer du tilbage til Bled, der er berømt for sin sø, den historiske kirke på øen i søen og sit slot.
Der er mulighed for en alternativ vandring i dag. I stedet for at gå direkte ned, er der mulighed for at bestige bjergtoppen Viševnik, som rejser sig over 2.000 meter. Du vil blive belønnet med en fantastisk panoramaudsigt over Triglav-massivet, bjergkæden Karawanken og de omkringliggende alpetinder. Bagefter tager du en bus til Bled.
Vandring: ca. 5 – 6 timer, 21 km, 100 m op, 850 m ned
Dag 8: Hjemrejse
REJSEPERIODE | Kan foretages i perioden fra slutningen af maj – slutningen af september.
Startdage: lørdage |
VANDRETURENE | Sværhedsgraden er vurderet til en Grad 3-4. Der er her tale om rigtig bjergvandring med mange højdemeter både op og ned. Stierne er generelt gode, men der kan være passager med smalle stenede stier, hvor det er vigtigt at være sikker på fødderne. |
INFORMATIONSMØDE | Nej. Afrejsemateriale udleveres på første hotel |
BAGAGETRANSPORT | Bagagen transporteres fra hotel til hotel, og I bærer kun en dagtursrygsæk med fornødenheder til dagen. |
OPHOLD | Du bor 7 nætter på forskellige hoteller hver nat.
Hotellerne er gode 3- og 4-stjernede hoteller og en enkelt nat i Trenta på en kro. |
FORPLEJNING | Turen inkluderer morgenmad. Jeres rutebeskrivelser vil indeholde information om hvor og hvornår det er muligt at købe ind til frokost. |
ALENE-REJSENDE | Kontakt os for information. Vær dog opmærksom på sikkerheden, når du færdes alene. Find evt. en vandrekammerat i Facebook-gruppen Vandre med Andre |
HUND | Man kan ikke medbringe hund på denne tur. |
TRANSPORT | Turen starter og slutter i Bled.
Turen inkluderer ikke transport fra/til Danmark. Som udgangspunkt kan I lave transporten til/fra destinationen billigst selv, men vi sender gerne et tilbud på flytransporten ud fra jeres ønskede kriterier Ankomsttidspunkt Check-in på første hotel Fly Fra København til Ljubljana Lufthavn. Fra Billund er der fly med Lufthansa via Frankfurt. Lokaltransport Der kører tog direkte fra Ljubljana Lufthavn til Bled. Rejsetid 30 min. Bil Der er parkering ved hotellet (begrænset antal). Prisen er ca. 10 € pr. dag. Kan ikke forhåndreserveres. Yderligere info i jeres afrejseinformation, som fremsendes i god tid inden afrejse. Læs også generel vejledning om transport her på hjemmesiden. |
TUROPERATØR | Eurofun Touristik GmbH er turoperatør på denne rejse, og Green Active Tours er blot formidler af rejsen til det danske marked. Turoperatøren står for alt det praktiske med hensyn til afvikling af turen, og rejsen sker iht. til deres betingelser. |
STARTDAGE
Denne tur kan startes på lørdage. Dvs. første vandredag er søndag
PRISER pr. person i dobbeltværelse
Sæson fra/til | 8 dage | |
---|---|---|
24.05.25 | 07.06.25 | 7.298 kr. |
08.06.25 | 28.06.25 | 7.898 kr. |
29.06.25 | 30.08.25 | 8.398 kr. |
31.08.25 | 13.09.25 | 7.898 kr. |
14.09.25 | 27.09.25 | 7.298 kr. |
UDSOLGT: Endnu ingen meldinger om udsolgte datoer
INKLUDERET |
|
|||||||||||
IKKE INKLUDERET |
|
TILKØB
Trykt roadbook (engelsk) | 150 kr. (udleveres ved ankomst på første hotel) |
Enkeltværelsestillæg | 3.300 kr. |
Ekstra nat Bled | 725 – 950 kr. pr. person pr. nat i dobbeltværelse med morgenmad (pris sæsonafhængig) |
Afbestillingsforsikring | Koster 7 % af rejsens samlede pris + 1,1% af præmien i statsafgift |
Rejseforsikring | Vi anbefaler Gouda Rejseforsikring |
RABAT
Børnerabat | På forespørgsel. |
Flersengsværelser | 3. person i værelset får 10% rabat |
Tur-anbefalinger
Der er endnu ikke nogen, som har skrevet en anbefaling.
Anbefal turen til andre